Kawa FRAPPE - Kto ją wymyślił?

Frappe jest mrożoną grecką kawą w skład której wchodzą: woda, kostki lodu, kawa rozpuszczalna, cukier i mleko.
    
Na stoliku na plaży kawa frappe. W tle greckie lazurowe morze, grecka flaga oraz statek.

- frappe z porcją lodów waniliowych :)

Na murku kubek kawy frappe. W tle błękitne greckie niebo i morze.
Na plażowym stoliku kawa frappe. W tle lazurowe morze, błękitne greckie niebo.
Na plaży czerwony ręczmik obok kubek kawy frappe. W tle lazurowe morze. Grecja.

Historia kawy.

Ten zimny przysmak swoje pochodzenie zawdzięcza greckiemu pracownikowi Nestle Dimitris'owi Vakondios'owi, który w 1957r. na Międzynarodowych Targach w Salonikach całkiem przypadkiem dokonał niesamowicie ‘orzeźwiającego’ odkrycia :)
W owym czasie szwajcarska firma Nestle na Targach w Salonikach promowała swój nowy produkt, mianowicie ubity w szejkerze zimny, czekoladowo-mleczny napój dla dzieci.
W czasie krótkiej przerwy podczas prezentacji produktów Vakondios chciał się napić gorącej rozpuszczalnej kawy (picie gorącej Nescafe produkowanej przez firmę Nestle było jego zwyczajem), ale niestety / stety nie miał dostępu do gorącej wody. Pomyślał więc, że zamiast gorącej użyje zimnej, a do wymieszania składników (kawa, cukier, woda) użyje szejkera.
W taki oto sposób stworzył pierwszy kawowy napój z pianką.
Po latach Vakondios oznajmił , iż przez długi okres czasu nie mógł uwierzyć, że tak prosty eksperyment (wynikający z potrzeby i braku) doprowadzi do stworzenia najpopularniejszego greckiego napoju.

kolaż zdjęć: kawa frappe na plaży, na stoliku damska torebka obok kawa frappe, portret Dimitisa Vakondiosa. 
Kultura kawowa i greckie zwroty.

Frappe jest wyrazem zapożyczonym z języka francuskiego i oznacza tyle co ubijać , łączyć ubijając, aczkolwiek w języku greckim znaczenie wyrazu nabrało nieco innego negatywnego charakteru, ponieważ silnie zidentyfikowało się z takimi cechami jak: niedbalstwo, obojętność czy też lenistwo.

Dlaczego tak się stało?

Od najdawniejszych czasów codziennym rytuałem Greka był spacer do pobliskiej kafejki. Tam przy filiżance mocnej gorącej kawy czytał poranną gazetę, wymieniał z przyjaciółmi poglądy polityczne, grał w tavli 'przerzucając' komboloi.
Od kiedy na rynku pojawiła się kawa frappe celebracja wolnego czasu nieodzownie związała sią z greckim słowem chalara / χαλαρά - charakterystycznym dla tesaloniczan oraz zwrotem 'plaka me kanis / πλάκα με κάνεις'.
Wyraz 'chalara' oznacza: spokojnie, luźno, wyluzuj, relaks, nie śpiesz się... bo robota to nie zając i nie ucieknie, ważniejsza jest teraz przyjemność.
Plaka me kanis – zamiast (jak to jest w innych regionach Grecji) plaka mu kanis oznacza – żarty sobie robisz, w sensie nie mogę w to uwierzyć co do mnie mówisz.
Celebracja picia kawy przerodziła się w rozleniwione gadanie o wszystkim i o niczym (często całymi dniami) tj. chalara - w czasie niekoniecznie wolnym od pracy sprawiając, że wyżej wymienione zwroty: frappe, komboloi oraz tavli stały się negatywnymi wizytówkami greckiego spędzania czasu.

Dziś frappe (Grecy frappe piją również zimą) przygotowuje się niemal na całym świecie z różnymi dodatkami, np. w Bułgari coca-coli, Serbi - porcją lodów w Polsce - owoców.


Na stoliku na plaży grecka kawa frappe. W tle plażowe słomiane parasole. Grecja.
Na plaży kubek kawy frappe. W tle greckie morze. Na błękitnym morzu kolorowe statki. Grecja.
Na stoliku czerwona damska torebka. Obok kubek kawy frappe.

Na stoliku kawa frappe. Obok leżą okulary oraz klucze.
Na stoliku na plaży kawa frappe. W tle słomiane parasole, lazurowe greckie morze, grecka flaga oraz statki. Grecja.
Na stoliku: szklanka  greckiej kawy frappe oraz wody.


Popularne posty

Powrót na stronę główną