Przydomki wyspy Mykonos


Mykonos uważana jest za najbardziej kosmopolityczną wyspę Archipelagu Cyklad. Znakomicie rozwinięte zaplecze hotelarskie i rekreacyjne, malownicze widoki, najpiękniejsze greckie plaże, krystaliczna woda i zawirowane życie nocne oraz wiele innych czynników sprawia, że pośród innych greckich wysp, to właśnie Mykonos stanowi ‘jet set’ dla wielu bogatych biznesmenów, celebrytów czy też producentów filmowych; stąd też jej pierwsza nazwa - przydomek: wyspa gwiazd.

Gigantyczne statki wycieczkowe na wzburzonym grecki morzu, port Mykonos Grecja.

Dwa białe wycieczkowce na wzburzonym morzu. Greckie białe domki. Mykonos, Grecja.

Od połowy czerwca do końca września czasem października na Cykladach wieją silne północne, pół-zach. wiatry po turecku nazywane Meltemi, a po grecku Etezje /Ετησίες / Etisie, które swe wietrzne apogeum osiągają w lipcu i sierpniu, stąd druga nazwa: wyspa wiatrów / το νησί των ανέμων /to nisi ton anemon. Ten przydomek jest najczęściej używany. 

Kitesurfing. Wzburzone greckie morze. Statek na morzu. Wietrzny krajobraz Mykonos Grecja.

Fot. wrzesień 2023r.
Zatoka Korfos (rzadziej Ftelia) jest miejscem, którym zachwycają się sportowcy uprawiający kitesurfing. (Gdyby nie problem z fruwającymi śmieciami, to byłby to dla nich raj. Jeśłi chcesz, zobacz mój post pt.: Zaśmiecona Zatoka Korfos z roku 2012 - problem odpadów na wyspie jest wciąż aktualny).

Mitologicznie, fakt istnienia wietrznego zjawiska wyjaśnia starożytna legenda zachowana w dziełach Apolonjusza z Rodos, która nawiązuje do ognistego Syriusza - Σείριος / Sirios - gorący, prażący, skwarny, ognisty.
Syriusz w czasie swojego panowania (wschodów) niemiłosiernie prażył na Cykladach powodując wysychanie wodnych źródeł. Cierpiąca ludność zwróciła się o pomoc do boga Apolla. Apollon, posiadający władzę nad wyrocznią, skorzystał z mocy przepowiedni i poradził zrozpaczonej ludności, aby na pomoc wezwała jego syna Arysteusza.
Aristeas wybudował ołtarz, na którym taktycznie składał błagalne ofiary poświęcone Zeusowi oraz gorącemu Syriuszowi. Bóg widząc starania Arystjasa zlitował się nad ludnością Cyklad. Posłał na okres 40 dni rześkie Etezje, aby przepędzały żar ognistego Syriusza.

Wietrzny spalony słońcem krajobraz wyspy Mykonos. Bugenwilla, białe zabudowania. Cyklady, Grecja.

Kiedy wieje, to właśnie tak, jak na powyższych zdjęciach prezentuje się krajobraz wyspy - zakurzony. Bak jest przejrzystości powietrza, która charakteryzuje Mykonos - zimą.
W okresie letnim, podmuch unosi pył przesuszonej ziemi. Obecne jest też zjawisko 'biczowania' - którego nie znoszę, polega ono na tym, że kiedy wiatr ustaje na sekundę, prażące słońce ma okazję 'trzasnąć' gorącym promieniem, aby dosłownie po sekundzie wiatr mógł 'trzasnąć' (często z dodatkiem uniesionego piasku) przeszywającym na wskroś chłodem. I tak wkoło Macieju. Jak dla mnie jest to nieprzyjemne uczucie. Wracasz do domu oblepiona piachem i z szumem w uszach. Bardzo często taka pogoda przyczynia się do nieznośnego bólu głowy.
Jak zacznie wiać, to nie ma zmiłuj, ale to nie jest kanon, bo czasami wieje słabiej lub silniej, a czasami w ogóle, wszystko zależy od zmiennego gradientu ciśnień przede wszystkim niżu pakistańskiego.

Trzecim popularnym określeniem Mykonos jest przydomek: wyspa pelikanów. Miano jest zasługą ptaka o imieniu Petros / Piotr.

Czwarta nazwa wyspy to: grecka Ibiza. Tytuł zawdzięcza bujnemu nocnemu życiu miasta oraz plażowo - muzycznym imprezom (trwającym do białego rana) na Paradise i Super Paradise Beach .

Mykonos była jednym z głównych kurortów dla homoseksualistów na Morzu Śródziemnym.

    Popularne posty

    Powrót na stronę główną